W jaki sposób powstają spieki kwarcowe?
Granit, marmur, konglomerat oraz kamień należą obecnie do najczęściej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych. Można je spotkać zarówno na ścianach pokoi, jak i w łazienkach, buduje się z nich blaty w kuchni oraz obudowy kominków w salonie. Elementy te są stosunkowo ciężkie, dlatego wymagają stosowania dodatkowych konstrukcji podtrzymujących płyty. Z tego powodu coraz częściej zastępowane są przez spieki kwarcowe.
Jak powstają spieki kwarcowe?
Spieki kwarcowe nie występują naturalnie w środowisku, chociaż są mieszanką naturalnych minerałów. Powstają w wyniku mieszania oraz prasowania kilku minerałów, między innymi piasku kwarcowego, iłów łupkowych, skał granitowych oraz barwników. Mieszanina poddawana jest najpierw wysokiemu ciśnieniu i naciskowi, który dochodzi nawet do 400 bar, a następnie procesowi utwardzania w piecach hybrydowych, w których temperatura przekracza 1200°C. Takie działanie prowadzi do powstania wielkogabarytowej płyty, o grubości od 3 do 20 mm, co wpływa na jej wagę. Gotowy spiek kwarcowy jest jednocześnie wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, odporny i lekki, dzięki czemu ma ogromne zastosowanie przy pracach wykończeniowych.
Spiek kwarcowy – idealny materiał wykończeniowy
Wielkogabarytowe płyty ze spieków kwarcowych są produktem trwałym, funkcjonalnym oraz łatwym w konserwacji. To materiał o wysokiej odporności na składniki chemiczne, kwasy oraz detergenty, dzięki czemu jego wykorzystanie spieków jako blatów kuchennych nie powoduje powstawania odbarwień na powierzchni. Spieki kwarcowe nie wymagają przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych. Dodatkowo są niezwykle odporne na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzują się także niewielką nasiąkliwością, co minimalizuje ryzyko rozwijania się pleśni, bakterii i grzybów. Duże formaty spieków kwarcowych zapewniają też mniejszą ilość łączeń, fug i spoin, w których mogą zbierać się zanieczyszczenia i brud.