O czym warto pamiętać przy urządzaniu wyspy kuchennej?
Gdzie zazwyczaj spędzamy dużo czasu? Oczywiście w kuchni. Dlatego musi być ona urządzona nie tylko pięknie, ale również funkcjonalnie. Kwestia rozmieszczenia mebli i sprzętów jest niezwykle istotna. Najbardziej ustawne kuchnie to te zbudowane w kształcie L lub U. W zależności od wielkości pomieszczenia możemy się zdecydować na aneks lub na kuchnię z wyspą. Przed postawieniem wyspy należy przeanalizować różne aspekty tego rozwiązania.
Serce kuchni
Często wyspa jest sercem kuchni. Można na niej przygotowywać posiłki, pić kawę, czy przyjmować gości podczas imprez domowych. Aby była funkcjonalna i estetyczna należy podczas projektowania wziąć pod uwagę kilka czynników. Wyspa może mieć różne kształty, wszystko zależy od miejsca, którym dysponujemy i od tego jaką funkcję ma ona pełnić. Wyspa może być połączona z szafkami kuchennymi lub być zupełnie osobną częścią. Jeżeli na wyspie będą przygotowywane posiłki to można zrobić ją w dwóch wysokościach. Wtedy miejsce na przygotowywanie nie jest widoczne z salonu, ale wciąż jest to otwarta wyspa. Blat musi być wygodny i dobrze oświetlony. I ważna jest wysokość. Jeśli planujemy wykorzystanie jej jako wyspy barowej to musimy pamiętać o odpowiedniej wysokości, czyli ok 110cm. Warto zainwestować w blaty kuchenne, będą widoczne i powinny się pięknie prezentować.
Wielofunkcyjność wyspy
Wyspy posiadają trzy główne funkcjonalności. Po pierwsze może to być miejsce do gotowania. Możemy umieścić na niej zlewozmywak, płytę grzewczą. Przy czym wtedy ważne jest zadbanie o dobrą wentylację. Drugim przeznaczeniem jest wykorzystanie wyspy jako stołu. Tutaj ważna jest wysokość. Nie może być zabudowana pod spodem, bo nie będzie nam się wygodnie siedziało. Wyspę możemy potraktować jako dodatkowe miejsce robocze. Można na niej beztrosko lepić pierogi, wyrabiać ciasto. Zazwyczaj jest na niej sporo miejsca. I tutaj uwaga. Zbyt dużo ozdób będzie powodowało wizualne ograniczenie przestrzeni.