Kamień kontra konglomerat - wady i zalety blatów z obu materiałów
Blat kuchenny musi być przede wszystkim trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i różne substancje, które są stosowane podczas gotowania. Ponadto powinien dobrze komponować się z wnętrzem kuchni i cieszyć oko swoim wyglądem. Biorąc pod uwagę te aspekty, zastanówmy się, który materiał na blat kuchenny sprawdzi się lepiej – konglomerat czy lity kamień?
Czym charakteryzują się blaty z konglomeratu?
Konglomerat jest mieszanką rozdrobnionego kwarcu, granitu lub marmuru, spojonego żywicą poliestrową. W skład blatu z konglomeratu mogą wchodzić między innymi drobinki srebra czy szkła, powierzchnia może być matowa lub błyszcząca, a sam kamień może mieć różne odcienie – wszystko to sprawia, że wybór blatów z konglomeratu jest naprawdę szeroki. Materiał ten jest też zdecydowanie lżejszy od blatów kamiennych, choć nie aż tak trwały. Nie jest odporny na wysoką temperaturę, ale rysy powstałe na skutek uszkodzenia mechanicznego da się oszlifować, by powierzchnia wyglądała jak nowa. Konglomerat jest za to łatwy w czyszczeniu i nie chłonie wilgoci.
A jakie są właściwości blatów z kamienia?
Kamienne blaty do kuchni są z kolei znacznie trwalsze. Nie straszne im sąsiedztwo kuchenki lub gorące garnki, ponieważ są odporne na wysokie temperatury, a także na uszkodzenia spowodowane na przykład ostrym nożem. Ich piękny, surowy wygląd nadaje kuchniom wyjątkowy charakter, a ponadto każdy kamienny blok jest unikalny. Do minusów należy natomiast zaliczyć wagę blatu z kamienia – można go zamontować wyłącznie na solidnych meblach. Luksusowy wymiar kamiennego blatu ma też swoją cenę, jest on zatem wyraźnie droższy od blatu z konglomeratu. Warto pamiętać o tym, że kamień trzeba impregnować, by nie chłonął wody. Jest on także wyjątkowo wrażliwy na środki czyszczące zawierające kwas.